Výstava se koná od pátku 16. září do neděle 2. října, otevírací doba je každý den 9:00 – 18:00.
Do areálu se dostanete z ulice Generála Píky.
Odkud motýli pochází
Naši motýli pochází z anglického Stratfordu, odkud kukly bereme od počátku našich motýlích výstav.
Kukly dojdou v polystyrénové krabičce, proložené vatou. Nejdříve je třeba je očistit od vaty, aby motýlům nebránila v líhnutí. Potom nastane trpělivá, několik hodin trvající práce s lepením na dřevěné lišty. Jednoduchý nebyl ani výběr vhodného vteřinového lepidla, na jehož kvalitách úspěch této práce závisí. Toto téma jsme už naštěstí kdysi vyřešili. Zcela na začátku je ovšem náročná příprava technologického zázemí. Skleník je nutné kompletně zasíťovat, aby motýli neulétli nebo se neprochladili na studených a mokrých sklech. Tato práce trvá několik dnů a je třeba pracovat pečlivě, protože motýli vynalézaví.
Podmínky líhnutí
K líhnutí kukly potřebují 27-30 °C a vzdušnou vlhkost nad 75 °. V líhni to zajišťuje spodní vytápění a snímač orosení, díky kterému se automaticky spínají mlžící trysky. (Výrobky firmy Amet umožňují mimo jiné sledovat vhodnou dobu pro aplikaci chemických přípravků v českých sadech, jejichž spotřeba je tak u našeho ovoce druhá nejnižší v evropských zemích).
Motýli se obvykle líhnou 3 – 7 dnů a činí tak s oblibou zejména nad ránem, kde je zřejmě v přírodě nejvhodnější doba – nejvyšší vlhkost a nižší teplota. Motýl vyleze během několika vteřin a pak musí napumpovat hemolymfu do pomačkaných křídel. Pokud by uschnul, křídla už by nenarovnal. Určitou dobu pak ještě visí, dokud křídla nezískají potřebnou pevnost.
Krmení
Pokud vše zdárně proběhlo, je čas otevřít dveře a motýly vypustit do skleníku. Zde začíná další starost – co a jak do sosáku. Druhy, které můžete u nás vidět, se podle příjmu potravy dělí na dvě skupiny.
Ta první se živí shnilým ovocem (banány, pomeranče, ananasy, apod.). Potravu vyhledávají většinou čichem. Kromě ovoce jim dáváme dle rady entomologa naší univerzity pana prof. Laštůvky roztok dětské výživy a kvasnic, který si motýli opravdu užívají. Misky máme označené modře.
Druhá skupina motýlů potřebuje ke svému životu nektar z rostlin. Má k dispozici buď kvetoucí rostliny (Kalanchoe, Lantana, Pentas lanceolata), nebo roztok jednoduchého ovocného cukru (fruktózy) v miskách s červenou značkou. Motýli, kteří se orientují zrakem, vidí totiž nejlépe červenou barvu. (U sacharózy se v literatuře uvádí, že v horku a při nedostatku vody může v motýlích tělech zpětně krystalizovat a zkrátit tak jejich život).
Tropické druhy motýlů
Je třeba říci, že motýli jsou velmi citliví na chemické přípravky. Ve skleníku je třeba měsíc před jejich chovem přestat s chemickou ochranou. Pro přípravu krmiva používáme destilovanou vodu.
V objednávce bývá kolem 20 druhů (tropických) motýlů, z nichž většinu pak můžete ve skleníku pozorovat. Životnost těchto druhů je v přírodě a ve skleníku od jednoho do dvou týdnů.