Sbírka orchidejí

Sbírku orchidejí botanické zahrady a arboreta založili prof. Ing. J. Dušek a prof. Ing. J. Křístek v roce 1967. V dnešní době je ve sbírce soustředěno 4000 taxonů tropických orchidejí, které pochází zejména z oblastí Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, Afriky (zejména Madagaskaru), Austrálie a Nové Guiney.

Orchideje jsou umístěny ve čtyřech sklenících v horní části botanické zahrady (cca 800m2). Po celou dobu se snažíme kompletovat, udržovat a rozšiřovat sbírku botanických druhů orchidejí. Našim zájmem jsou především rody Paphiopedilum, Dendrobium, Bulbophyllum, Stanhopea, Phalaenopsis. Součástí sbírky je také genofond hybridů komerčně zajímavých rodů Cattleya, Laelia, Brassavola, Cymbidium, Oncidium aj.

V roce 1970 jsme jako jedni z prvních v Československu založili laboratoř pro množení orchidejí metodou in-vitro. Tato laboratoř slouží jako genobanka a je zde umístěno cca 1000 taxonů v kultuře in-vitro.

Sbírka orchidejí je využívána studenty a učiteli univerzity pro výuku a výzkum v tomto oboru pěstování a množení rostlin. Pro veřejnost je sbírka přístupná po celý rok v pracovní době po zaplacení vstupného. V době konání výstav v botanické zahradě je sbírka přístupna i ve dnech pracovního klidu.