Kdy se k nám vydat

Velkou výstavu orchidejí pořádáme jen přibližně jednou za pět let, naposledy byla v roce 2017. Pořádáme ji na konci zimy, tedy v době, kdy je venku obvykle ještě chladno a barevná krása exotických květů dokáže vyladit duši člověka na veselejší náladu. Výstava je vždy doplněna zajímavými technickými prvky a živými exponáty.

V letech, kdy v předjaří velkou výstavu orchidejí neotevíráme, můžete tyto krásné rostliny uvidět v rámci pravidelných menších akcí s názvem Kvetoucí orchideje, jejichž termíny najdete v kalendáři akcí. Díky nim se podíváte do orchidejových skleníků každoročně i na podzim, kdy kvetou zejména velkokvěté orchideje rodu Cattleya a jejich kříženci.

Co u nás uvidíte

Orchidejí je na světě přibližně 30 000 druhů, což je počet obyvatelů okresního města a patří tak k největším čeledím rostlin v rostlinné říši. Je samozřejmé, že v rámci tak velkého počtu se jednotlivé druhy liší co do tvarů, barev a samozřejmě i nároků na pěstování.

V našich sklenících se nachází téměř 2 000 přírodních druhů a kolem 3 500 kříženců vytvořených člověkem a tato sbírka se řadí mezi největší v Evropě. Tato sbírka orchidejí je (stejně jako každý obor zahradnictví) výsledkem mnoha desetiletí silného vztahu k oboru, odborných znalostí, předávání zkušeností, hledání a každodenní práce. Naše skleníky, laboratoř a odborní zaměstnanci jsou známi (nejen mezi evropskými) pěstiteli orchidejí, orchidejovými kluby i mezi jednotlivými sběrateli a nadšenci.

Tilandsie

Kromě orchidejí můžete v našich sklenících najít i sbírku tillandsií, která čítá na 200 druhů. Stejně jako orchideje patří k celosvětově chráněným rostlinám. Často se pěstují právě s orchidejemi díky své exotičnosti a podobným nárokům na kulturu.

Zajímavosti

Pro zajímavost uveďme, že mezi orchideje patří i vanilka, kterou každý dobře zná minimálně díky vanilkovým rohlíčkům. Její květy nejsou tak nápadné jako u ostatních druhů, ale to nic nemění na jejím místě třeba u štědrovečerního stolu. Éterický olej z vanilky má své místo i v exkluzivních parfémech, je to sladce vonící kapalina vyšší hustoty a tmavé barvy.

Vzácnost orchidejí je relativní pojem, vytvořený lidmi. Vzácný pro někoho znamená „finančně nákladný“, ale může to znamenat i „obtížně dostupný“, „těžko pěstovatelný“, něco k čemu máme silnou „citovou vazbu“, nebo něco čeho „už je málo“. Proto neexistuje něco jako vzácná rostlina.

To, co činí naši sbírku (ale i celou zahradu) výjimečnou je její ucelenost, pestrost, kontinuita trvající desetiletí, odbornost, technologická vyspělost, léta pěstované přátelské kontakty a v neposlední řadě zaměstnanci, kteří svou práci mají rádi a dělají pro ni vše, co je v jejich silách.

Líhnutí motýlů

Odkud motýli pochází

Naši motýli pochází z anglického Stratfordu, odkud kukly bereme od počátku našich motýlích výstav.

Kukly dojdou v polystyrénové krabičce, proložené vatou. Nejdříve je třeba je očistit od vaty, aby motýlům nebránila v líhnutí. Potom nastane trpělivá, několik hodin trvající práce s lepením na dřevěné lišty. Jednoduchý nebyl ani výběr vhodného vteřinového lepidla, na jehož kvalitách úspěch této práce závisí. Toto téma jsme už naštěstí kdysi vyřešili. Zcela na začátku je ovšem náročná příprava technologického zázemí. Skleník je nutné kompletně zasíťovat, aby motýli neulétli nebo se neprochladili na studených a mokrých sklech. Tato práce trvá několik dnů a je třeba pracovat pečlivě, protože motýli vynalézaví.

Podmínky líhnutí

K líhnutí kukly potřebují 27-30 °C a vzdušnou vlhkost nad 75 °. V líhni to zajišťuje spodní vytápění a snímač orosení, díky kterému se automaticky spínají mlžící trysky. (Výrobky firmy Amet umožňují mimo jiné sledovat vhodnou dobu pro aplikaci chemických přípravků v českých sadech, jejichž spotřeba je tak u našeho ovoce druhá nejnižší v evropských zemích).

Motýli se obvykle líhnou 3 – 7 dnů a činí tak s oblibou zejména nad ránem, kde je zřejmě v přírodě nejvhodnější doba – nejvyšší vlhkost a nižší teplota. Motýl vyleze během několika vteřin a pak musí napumpovat hemolymfu do pomačkaných křídel. Pokud by uschnul, křídla už by nenarovnal. Určitou dobu pak ještě visí, dokud křídla nezískají potřebnou pevnost.

Krmení

Pokud vše zdárně proběhlo, je čas otevřít dveře a motýly vypustit do skleníku. Zde začíná další starost – co a jak do sosáku. Druhy, které můžete u nás vidět, se podle příjmu potravy dělí na dvě skupiny.

Ta první se živí shnilým ovocem (banány, pomeranče, ananasy, apod.). Potravu vyhledávají většinou čichem. Kromě ovoce jim dáváme dle rady entomologa naší univerzity pana prof. Laštůvky roztok dětské výživy a kvasnic, který si motýli opravdu užívají. Misky máme označené modře.

Druhá skupina motýlů potřebuje ke svému životu nektar z rostlin. Má k dispozici buď kvetoucí rostliny (KalanchoeLantanaPentas lanceolata), nebo roztok jednoduchého ovocného cukru (fruktózy) v miskách s červenou značkou. Motýli, kteří se orientují zrakem, vidí totiž nejlépe červenou barvu. (U sacharózy se v literatuře uvádí, že v horku a při nedostatku vody může v motýlích tělech zpětně krystalizovat a zkrátit tak jejich život).

Tropické druhy motýlů

Je třeba říci, že motýli jsou velmi citliví na chemické přípravky. Ve skleníku je třeba měsíc před jejich chovem přestat s chemickou ochranou. Pro přípravu krmiva používáme destilovanou vodu.

V objednávce bývá kolem 20 druhů (tropických) motýlů, z nichž většinu pak můžete ve skleníku pozorovat. Životnost těchto druhů je v přírodě a ve skleníku od jednoho do dvou týdnů.