Tradiční výstava velkokvětých kosatců

Kosatce

Kosatce jsou velmi dobře známé trvalky, které tvoří poměrně velkou skupinu druhů s velkým množstvím kultivarů. Latinské slovo iris znamená duhu. Duha má, jak je všeobecně známo, sedm barev. Šlechtitelé to trochu ošidili a vyloženě červenou u kosatců zatím neznáme. Šlechtitelé pracují na dalších typech v Německu, USA, ale i u nás, v Maďarsku, Polsku, na Slovensku, ale i v jiných zemích.

Původ a škůdci

Jsou to rostliny Jižní Evropy a jako takové mají rády propustnou půdu, slunečné stanoviště a spíše sucho. Zalijeme je jen krátce po přesazení a jinak raději ne, protože bychom jen podpořili rozvoj houbových chorob, kterých si u šlechtěných forem užijeme v chladných a mokrých létech i tak dost. Jinak nás ze škůdců potrápí hlavně květilka, která klade vajíčka do poupat. Larvičky vyžírají květy v době, kdy se poupata začínají barvit a připravují nás o krásu květů, pro kterou se kosatcům také někdy říká orchideje severu.

U nás uvidíte

Ve sbírkách naší zahrady je řádově více než 300 kultivarů. Jsou rozděleny podle barev a typů a v jednotlivých skupinách je navíc najdete podle historického data šlechtění. Můžete si tedy na vlastní oči prohlédnout, jak vývoj šlechtění postupoval.

Na záhonech můžeme obdivovat jak nové kultivary, tak i staré, ale stále dobré a odolné, které lze stále vidět i v domácích zahrádkách. Každým rokem dostane nejlepší kultivar medaili p. Dykese, což byl americký šlechtitel, který svůj život zasvětil právě těmto trvalkám. Mnoho u nás pěstovaných kultivarů patří mezi tyto oceněné rostliny.

Kromě již zavedených odrůd zde najdete i novošlechtění šlechtitelů od nás, z Polska i ze Slovenska.